| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Rheinland Black Market Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 17,090 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 95 units |
| Batteries | 85 |
| Nanobots | 85 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 65.16 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 19,040 u |
| Power Recharge | 1,770 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 49,353 |
| Package Price | 57,329 |
Being the heaviest vessel of the old Asgard line, the Thor Mk. I was the Red Hessian's answer to the ever increasing Rheinland Military presence in Dresden and Frankfurt. Developed with the aid of disgruntled, high profile Military engineers, the Odin Mk. I was refitted into a quite agile and deadly bomber. The Thor Mk. I served the Red Hessians well in their struggle over the Dresden system, though like the rest of the first Asgard line, it was replaced by a new design and any surplus product was tossed on the open black market.
Handling
Hardpoints
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Adv. Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- VP-E9 Engine Mk I ($1)
- Scanner ($5)
- Glacis Bomber Shield ($7,960)
- Thruster ($10)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Basel Rock | Wild | Omega-55 | Omega Border Worlds |
| Ithaca Base | Independent Pirates | Omega-7 | Omega Border Worlds |
| Kreuzberg Depot | Junkers | New Berlin | Rheinland |