| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 4 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 15,405 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 75 units |
| Batteries | 77 |
| Nanobots | 77 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 70.0 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 19,040 u |
| Power Recharge | 1,770 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 53,850 |
| Package Price | 61,826 |
While the 12000 Roc continues to be a successful and popular bomber for the civilian market, its inability to effectively combat pirate fighters has proven a liability that often outweighs its effectiveness against larger vessels. Recognizing this, CTE Manufacturing tasked a design team with developing a new breed of vessel, one that would fuse the Roc's heavy payload with the 6000 Eagle's space superiority capabilities. The result: the CTE 24000 Vulture. A combination of a superiority fighter's maneuverability and armament and a bomber's survivability and anti-capital ordnance, CTE expects the Vulture to offer the best of both worlds - a true multi-role snubcraft capable of engaging any class of target with great effect.
Handling
Hardpoints
- 2x Fighter Gun / Heavy Weapon
- 4x Elite Fighter Gun
- 1x Adv. Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Bomber Special Weapon
Purchase Includes
- CE-Hx Engine Mk I ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Citadel Bomber Shield ($7,960)
- Thruster ($10)