| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 5 / 1 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 13,720 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 60 units |
| Batteries | 55 |
| Nanobots | 55 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 80.0 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 8,450 u |
| Power Recharge | 1,300 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 16,170 |
| Package Price | 24,778 |
As the name attests, this ship is formidable and is well-deserving of the reputation that it enjoys. With a balanced combination of refined offensive and defensive technologies, the Falcon delivers an astonishing amount of potential firepower to potential adversaries quickly and efficiently.
Handling
Hardpoints
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Fighter Shield
- 1x Fighter Upgrade Module
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- CE-Hx Engine Mk I ($1)
- Carnot 2A "Cycle" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- Champion H. F. Shield ($2,602)