| Basic Information | |
| Ship Class | Transport |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 5 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 45,900 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 750 units |
| Batteries | 125 |
| Nanobots | 125 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 100 m/s |
| Max Turn Speed | 40.44 deg/s |
| Max Thrust Speed | 180 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 30,000 u |
| Power Recharge | 5,000 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 28,000 |
| Package Price | 34,006 |
The Hercules-class is designed for one specific purpose: modular installation construction at-scale. With a limited hold just large enough for the core components necessary for an outpost, the Hercules sees use among militaries, outlaws, and homesteaders alike. Constructing an outpost using its specialist nano-assembly equipment requires only an initial supply of basic and super alloys, industrial materials, optronics, construction machinery, and nanocapacitors. Typically, Hercules-class gantries only create a habitable temporary worksite for onboard engineering teams, who will then take over with conventional construction.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 5x Transport Turret
- 1x Thruster
- 1x Transport Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Countermeasure
Purchase Includes
- Heavy Lifter Engine ($1)
- Borderworld Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Light Transport Graviton Shield ($6,000)