| Basic Information | |
| Ship Class | Light Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gallic Brigands Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 10,605 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 30 units |
| Batteries | 79 |
| Nanobots | 34 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 83.36 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 575 m/s |
| Power | |
| Power Output | 5,250 u |
| Power Recharge | 1,500 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 10,450 |
| Package Price | 17,552 |
Built upon a foundation of simple construction, light manufacturing costs and ease of maintenance coupled with a top notch ejection system the Mistral is the craft of choice for untested Brigands looking to steal their claim to the world.
Handling
Hardpoints
- 1x Hyperspace Beacon
- 4x Light Fighter Gun
- 1x Light Fighter Shield
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- CNO-S Light Fighter Engine ($1)
- Volta FR-1 "Neutrino" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- Adv. Aegis L. F. Shield ($1,096)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Lavars Base | Gallic Brigands | Languedoc | Gallia |
| Salbris Base | Gallic Brigands | Orleanais | Gallia |