| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 0 |
| Max Weapon Class | 6 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 11,820 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 75 units |
| Batteries | 47 |
| Nanobots | 47 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 82.59 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 8,450 u |
| Power Recharge | 1,300 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 12,708 |
| Package Price | 21,316 |
Superior craftsmanship, excellent handling, a larger cargo bay, and an expanded power rating to support more energy-hungry equipment. These are the characteristics that set the Startracker above other models of comparable price. This fighter is an excellent value in today's market.
Handling
Hardpoints
- 4x Light Fighter Gun
- 1x Fighter Missile
- 1x Fighter Shield
- 1x Fighter Upgrade Module
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- CE-Hx Engine Mk I ($1)
- Carnot 2A "Cycle" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- Champion H. F. Shield ($2,602)