| Basic Information | |
| Ship Class | Freighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 2 / 6 |
| Max Weapon Class | 5 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 29,200 |
| Max Shield Class | 7 |
| Cargo Space | 600 units |
| Batteries | 116 |
| Nanobots | 116 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 51.38 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 15,000 u |
| Power Recharge | 2,000 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 220 |
| Package Price | 2,946 |
Designed in tandem with the Stargazer, the Sunburst is meant to compete directly with CTE's Kestrel and other similar civilian freighters. Offering a generous cargo hold covered in thick armor plating alongside a powerful array of engines, the Sunburst can quickly and safely deliver any cargo anywhere in Sirius. This reliability coupled with supreme ease of maintenance have made it a must-have in any freelancer's or small independent company's fleet.
Handling
Hardpoints
- 1x Thruster
- 2x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Light Fighter Gun
- 6x Freighter Turret
- 1x Bomber Shield
- 1x Hyperspace Beacon
Purchase Includes
- CE-Fd Engine Mk I ($1)
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector Fr. Shield ($2,720)
Availability
[[Category: ]]