| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gallia Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 2 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 16,905 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 88 units |
| Batteries | 85 |
| Nanobots | 85 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 63.38 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 21,300 u |
| Power Recharge | 1,815 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 43,550 |
| Package Price | 51,526 |
Built upon the back of the lessons learned during the first truly large scale battles in which Gallic forces were committed, the Cougar is a direct upgrade in every conceivable way when compared to earlier Gallic bombers which relied heavily on archaic kinetic weaponry. Even now, its iconic nature render it a design that is unlikely to be phased out in favor of a newer design. More likely is that it will see continued retrofits to keep with the times and tides of war.
Handling
Hardpoints
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Adv. Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
Purchase Includes
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- CNO-R Bomber Engine ($1)
- Scanner ($5)
- Citadel Bomber Shield ($7,960)
- Thruster ($10)