| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gallia Civilian/Generic |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 13,490 |
| Max Shield Class | 4 |
| Cargo Space | 100 units |
| Batteries | 54 |
| Nanobots | 54 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 81.05 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 8,450 u |
| Power Recharge | 1,300 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 18,850 |
| Package Price | 30,979 |
The Courbe is the primary workhorse of GMS mining operations. It is designed to provide its pilot with a comfortable work station for long shifts in zero gravity mining fields. Its mining lasers are capable of slicing into large asteroids and burning away extraneous rock. It fills a limited role as an escort, on account of the fact that it is not suited to protracted engagement.
Handling
Hardpoints
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Fighter Upgrade Module
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- CNO-S Heavy Fighter Engine ($1)
- Carnot 2A "Cycle" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- Adv. Champion H. F. Shield ($6,123)