| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gallia Civilian/Generic |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 2 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 17,280 |
| Max Shield Class | 6 |
| Cargo Space | 110 units |
| Batteries | 86 |
| Nanobots | 86 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 66.95 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 23,680 u |
| Power Recharge | 1,880 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 69,550 |
| Package Price | 79,362 |
The third entry in Renour-Souder's U-series of luxury snubcraft, the UZ-290 Eclipse provides the heavy, anti-capital firepower that no member of the Gallic elite needs, but many want. Sleek, beautiful, deadly, the Eclipse offers all the high-end amenities and antimatter-based destruction that its wealthy owners could ever wish for in an expensive but luxurious package.
Handling
Hardpoints
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Elite Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
Purchase Includes
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- CNO-S Bomber Engine ($1)
- Scanner ($5)
- Adv. Citadel Bomber Shield ($9,796)
- Thruster ($10)