| Basic Information | |
| Ship Class | Light Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | The Maquis Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 11,340 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 45 units |
| Batteries | 82 |
| Nanobots | 36 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 82.3 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 575 m/s |
| Power | |
| Power Output | 5,250 u |
| Power Recharge | 1,500 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 9,800 |
| Package Price | 16,902 |
An aged and once popular police interceptor that saw continued usage among rebels and political dissidents during the peak of the Gallic revolution. Despite its antiquity as a design, the capability offered by the frame is still reliable enough to see usage by the Maquis terrorists in their violent escapades of today.
Handling
Hardpoints
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 4x Light Fighter Gun
- 1x Light Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
Purchase Includes
- Volta FR-1 "Neutrino" Reactor ($6,000)
- MS-H4 Engine Mk I ($1)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector L. F. Shield ($1,096)