| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gallia Civilian/Generic |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 11,910 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 60 units |
| Batteries | 48 |
| Nanobots | 48 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 78.5 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 8,450 u |
| Power Recharge | 1,300 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 14,550 |
| Package Price | 23,158 |
Comfortable, stylish, and deadly, the UY-270 Sunbeam offers the same luxuries as its smaller brother while boasting increased armor and power capacity at the cost of only a minor decrease in maneuverability. Still more than capable of gracefully dancing across the stars, the Sunbeam is more popular among Gallia's more combat oriented pilots than its smaller counterpart and often finds itself going up against the house's far less fashionable pirates, rogues, and rebels.
Handling
Hardpoints
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Fighter Shield
- 1x Fighter Upgrade Module
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
Purchase Includes
- Carnot 2A "Cycle" Reactor ($6,000)
- CNO-S Heavy Fighter Engine ($1)
- Scanner ($5)
- Champion H. F. Shield ($2,602)