| Basic Information | |
| Ship Class | Freighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gallia Civilian/Generic |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 2 / 5 |
| Max Weapon Class | 5 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 31,300 |
| Max Shield Class | 7 |
| Cargo Space | 650 units |
| Batteries | 125 |
| Nanobots | 125 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 51.19 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 15,350 u |
| Power Recharge | 2,050 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 22,150 |
| Package Price | 24,876 |
If one needs to move a large amount of cargo fast, "Aurochs" is the right ship for the job. Mostly used by Gallic corporations for shipments between planets and distant bases, this ship has found a place amongst many civilian haulers as well.
Handling
Hardpoints
- 1x Bomber Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Light Fighter Gun
- 5x Freighter Turret
- 1x Thruster
- 2x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- CNO-R Freighter Engine ($1)
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector Fr. Shield ($2,720)